26 Ocak 2013 Cumartesi

Kır Zincirlerini ~ Monica McCarty

Sevmek kendini onda kaybetmektir.

Kitabın kapağı yukarıdaki kelime ile süslü. Ve bence kitabı anlatan en doğru kelime olmuş. MacLeod kardeşleri serisinin son kitabını da bitirmiş bulunuyorum. Serinin kitaplarına baktığımızda Asi ve Kır Zincirlerini daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Maskesiz romanı da güzeldi ama daha çok sarayda ve siyasi+politik olaylar zincirinde geçtiği için biraz bunalmıştım. Asi ve Kır Zincirlerini Highland'da geçiyor. Okurken ilk uçakla kendinizi İskoçya'nın yemyeşil kırlarına atmak istiyorsunuz. Yazar Monica McCarty çok başarılı tasvir, anlatım ve kurguyla yazıyor. Judith McNaught ile gönlümdeki birincilik tahtını paylaşıyorlar :) 


Bu üç kitap MacLeods of Skye Üçlemesi olarak bize ulaştı. Asi Ekim/2010, Maskesiz Şubat/2011 tarihlerinde mükemmel bir çeviriyle yayınlandı. Kır Zincirleri bana arkadaşım Pudra Tozu'nun doğum günü hediyesi. Vikitap sayesinde artık kitapları kaç günde bitirmişim onu da yazabiliyorum. Ben kitabı annem hastanedeyken okumaya başlamıştım. 30/12/2012'de başlamışım 24/01/2013 tarihinde bitirmişim (25 Gün). Yavaş okuduğum bir kitap oldu. Sebebi kitapla alakalı değil. Günlük yaşamın zorluğundan elim kitaba bir gitti bir geldi. 

Kitabın detaylarına göz atalım.Kitap Koridor Yayınları tarafından Kasım/2011 yılında Kır Zincirlerini ismiyle yukarıdaki kapakla raflarda yerini aldı. Yazar Monica McCarty tarafından Eylül/2007 yılında Highlander Unchained adıyla aşağıdaki kapakla yayınlandı.Koridor Yayınlarının kapak seçimi ve tasarımı her zamanki gibi çok başarılı. Yine bu romanda tasarım değişse de konunun özüne sadık kalınmış. Kitabın içinde anlatılan karakterler kapaktaki kişilerle uyumlu. Dikkatli ve özenli bir tasarım. Koridor Yayınlarına teşekkürler. 

Kitabın Konusu: 

Lachlan Maclean, klanını korumak için her şeyi göze almıştır. İskoçya’nın en inatçı kızını, onu evliliğe ikna etmek gibi gizli bir emelle kaçırması gerekse bile. Vahşi arzulara sahip, emirler yağdırmaya alışkın bir lider olan Lachlan, güzel Flora’nın alevler püskürmesine hiç hazır değildir. Flora onun klanını kurtarma planını sekteye uğratacak ve sert, yontulmuş görüntüsünün altındaki yumuşak kişiliğini ortaya çıkararak, belki de felaketine neden olacaktır. 

Highland’daki en büyük evlilik ödülü olan Flora ne pahasına olursa olsun siyasi bir anlaşma gereği feda edilen annesinin kaderini yaşamamaya kararlıdır. Kendisini esir alan kişiye gaddarlığının bedelini ödeteceğine dair yemin eder ve tehlikeli bir tutkuyla onu cesurca bir irade savaşının içine sürükler. Geçmiş bir trajedinin ağır ağır kaybolmakta olan laneti ise henüz söze bile dökülmemiş aşklarının önünde büyük bir engel oluşturacaktır.

Flora MacLeod: Asi ve Maskesiz romanlarımızdaki kahramanlarımız Rory ve Alex'in en küçük kız kardeşleri. Hem annesi hem de babası tarafından köklü klanlara bağlı olması mükemmel bir mirasa sahip olmasını sağlıyor. Annesi tarafından ailesinden kopuk bir şekilde büyütülen Flora fazlasıyla annesinin düşüncelerinin etkisinde kalıyor. Annesinin dramatik hayatını fazlasıyla içselleştiren Flora evleneceği erkeğin 'mutlaka' kendi seçimi olmasını ve onunla evlenen erkeğin 'sadece' onun için evlenmesini istiyor. Güzel, gözü pek, cesur ve her zamanki gibi erkek karakterimizin gözünde eşsiz bir kadın karakter karşımızda.

Lachlan MacLean: Evlenmek aklında olan en son şey olan zor durumdaki klan lideri. Çok zor durumdayken beklenmedik bir yerden gelen teklifle yolunu Flora'nın yoluyla çakıştırıyor. Aile ve klan söz konusuysa eğer yapılan herşey Lachlan'ın gözünde kesin bir 'doğruluk' içeriyor. Küçük yaşta klanının başına geçmek zorunda kalan, güçlü ve acımasız düşmanının karşısında eli kolu bağlanmış bir adam. Riske atacağı herşeyi gözünü kırpmadan yapar. Ama ya sevdiği kadın? İşte Lachlan MacLean hayatının en büyük çıkmazıyla karşı karşıya. Ya bütün gerçekler ortaya dökülecek yada tüm yüreğini ortaya koyup sevdiği kadın için savaşacak.

Monica McCarty'den inanılmaz müthiş tasvirlerle harika bir kitap karşımızda. Çelikten örülü kaslar, müthiş bir güç, harika mükemmel bir erkek karşımızda :)) Yazar her zamanki gibi okuyucularına görsel bir şölen hazırlamış doğrusu. Kitap her iki karakter gözünden büyük bir başarıyla anlatılıyor. Ama ben açıkçası Flora'nın gözünden okumayı daha çok sevdim. Özellikle Lachlan'ın üstsüz dolaştığı bölümlerde ister istemez karın kaslarını süzerken buluyorsunuz kendinizi :) İster istemez yanlış oldu 'zevkle' demek daha doğru olur sanırım :D 

Kitaptaki anlatımlar hem karakter hem de mekanlar olsun çok ama çok başarılı. Bazı sahnelerde İskoçya kırlarının yeşili ve yağmur kokusunu neredeyse burnunuzda hissediyorsunuz. Gözünüzde canlandırmanız çok kolay oluyor. Tabi ki bu yazarın kaleminin başarısı. İskoçya kırlarında, dağlarında, kalelerinde, göllerinde mükemmel bir gezi ve yanında içinizi sımsıcak yapacak bir aşk hikayesi. 

MacLeod kardeşler serisi yani 'MacLeods of Skye Üçlemesi' bence okunması gereken kitaplar arasında olmalı. En azından türünün sevenleri, 'historical romance' tutkunları mutlaka okumalı. Kitapların seri olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve sırlamaya göre okuyun. Özellikle hoşunuza gidecek olan detay her kitabın sonunda sizleri bekliyor. Kitaplarda geçen tüm karakter ve mekanlar tamamen gerçek. Yazarımız Monica McCarty sadece aradaki bağlantıları güzel aşk hikayeleriyle süslüyor.

Puan:10/8


MacLeods of Skye Üçlemesi:

1- Asi 

Keyifli okumalar.. 


4 yorum:

 1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş helal. Yayınevleri bile bu kadar özenmiyor malesef:( Ephesus ve koridor yayınveleri bu özveri ile ön plana çıkıyor alkış:))

  Ben de çok sevdim bu kitabı doğrusu. Kız hangi yöne dönse bir çıkmazdaydı hem Lachlan aşkında kendini kaybetti hem de bir çıkış araken hangi akrabaya adım atsa bir ihanetle sarsıldı.

  İyiliği istenirken bile bir çıkar vardı söz Rory den dışarı tabi:) Nasıl harika bir ağabey kendisi ahh onun nasıl aşık olduğunu da biliriz:)) Bakınız ASİ kitabı:)

  Monica McCarty benim de favori yazarım oldu özellikle kitap sonunda verdiği tarihi bilgiler ve kitabı neye göre neye dayanarak kurguladığnı anlatması müthiş. Baş yazarlarımdan oldu kendisi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğin gibi Koridor ve Ephesus özenli yayınevleri olarak okurların gönlünde güzel bir yere sahip. Bir seriyi daha bitirmenin mutluluğu içindeyim. İki Ateş Arasında yı yazıyorum şimdi. yazıp yazıp siliyorum hep. mükemmel bir kitap için yeterince mükemmel değil gibi geliyor hehe Ahhh Rory ahhh... çelikten örülü kaslar geldi bak aklıma şimdi euheuehuehuee

   Sil
 2. Diger ikisini okumustum bununda guzel olacagina eminim ama bulamadim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serinin en güzel kitabı ilk kitap bence.. Ve ikinci sırada da üçüncü kitap yani Kır Zincirlerini yer alıyor benim açımdan. Fırsat bulursan okumanı tavsiye ederim ^^

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...