18 Ekim 2013 Cuma

Bayram Alışverişi: Kozmetik


Uzun zamandır almak istediğim kozmetikler vardı. Bayramda Gratis'te birçok kozmetikte %50' ye varan indirimler olduğunu duyunca alışverişin zamanıdır dedim. Çok uzun zamandır kozmetik ve bakım ürünlerine bu kadar para harcamamıştım :)

Neler aldın derseniz; hepsi ya kullandığım yada uzun süredir almak istediğim ürünlerdi. Şimdi hepsini tek tek inceleyelim :)

Saçlarıma beyazlar akın ettiğinden beri 'saçlarımı boyamayacağım' kuralını buruşturup çöpe attım. Uzun süre saç boyası araştırdıktan sonra en az negatif yorumu alan Palette saç boyalarında karar kıldım. Kendi saç tonuma uygun en yakın renkler Palette de mevcuttu. Bir kutu saçlarımı yetmiyor. O sebeple her zaman 2 kutu alıyorum. Benim boyamın rengi Bal Köpüğü ablamın ki Işıltılı Çikolata. Her iki renkten de memnunuz ;) Boyaları ne kadara almışız fişten bakıyorum. İndirimsiz fiyatı benimki 8.50 TL (indirimli 5,52 TL) ablamın ki 13 TL (indirimli 8,45) saç boyalarında indirim %30 diye hatırlıyorum. 


Cildim eskiden yağlı tipteydi. Ama son yıllarda karmadan yağlıya-yağlıdan karmaya arada yağmurlu bulutlu karmakarışık bir şeyler oldu :)) Genelde yağlı+karma takılıyor. Özellikle stresli ve ayın özel günlerinde yağlı olmaya daha fazla yatkın. Cildime öyle aman aman bakım yapan bir insan değilim maalesef. Ama bu alışkanlığımı yok etmeye çabalıyorum. Bunu yenebilmek için kullanımı pratik temizleyiciler kullanmaya başladım. Garnier'in daha önce 3'ü bir arada Temizleme+Peeling+Maske olan çeşidini kullanmış memnun kalmıştım. Yeni bir sürece girerken Garnier ürünlerinde devam etmeye karar verdim. Bir haftadır kullanıyorum. Memnunum. Ürün fiyatı 16.75 TL (indirimli 9.37 TL) 


(Ambalaj detayına bakalım. Ürün ambalajı üreninde Çevko'nun 'Geri Dönüşüm Ambalajı' işaretini görüyoruz. Ambalaj geri dönüştürülebilir demek ki. Bir de kapaklı kutucuk ilareti ile 12M damgası var. Bu da demek oluyorki ambalajı açtığımdan itibaren ürünü tüketmem için 12 ay sürem var. Bunları neden yazdığıma gelince bazı kozmetiklerde son kullanma tarihi olmaz bu işaretler yeterli yer olmadığından kullanılır.)

Yine bir Garnier ürünü var burada. Cilt tipimden yukarıda bahsetmiştim. Cildinizi uygun temizleyici ile arındırdıktan sonra nemlendirme büyük sorun oluyor. Hele ki yağlı yada karma cildiniz varsa. Ben de bunu bildiğimden bu sefer yüzümü nemlendirmek için Garnier Nem Dengesi Karmadan Yağlıya Cilt tiplerine uygun nemlendirici aldım. Bir haftadır kullanıyorum ve çok memnun kaldım. Çok hafif ve hoş bir kokusu var. Cildimde sabah kalktığımda hafif bir yağlanma oluyordu. Bu kremi sürüp yattığımda bu sorun ortadan kalktı. Ürün fiyatı 14.75 TL (indirimli 6,37) 


(Ambalaja bakıyoruz. Geri dönüşüm ve 12M işareti burada da mevcut. Artı olarak PAP işareti görüyoruz. Anlamı ambalajın Kağıt/Karton malzemelerinden imal edildiğini ve geri dönüşüm çeşidini ifade ediyor.)

Yüzümde maalesef tüylenme mevcut. Çene bölgemde özellikle :( Bu beni hem psikolojik hem de görsel olarak fazlasıyla rahatsız ediyor. İki defa büyük epilasyon merkezlerinde çeşitli sürelerle seanslara gittim ve maalesef sonuç alamadım. L'action Face Hair Block uzun zamandır raflarda görüp denemek istediğim bir üründü. Bir haftadır kullanıyorum gözle görülür bir sonuç elde edemedim henüz. Yavaşlama da söz konusu değil. Belki zamanla etki eden bir üründür. Ürünün en sevdiğim yönü yağlı bir yapıya sahip değil. Serum gibi. Sürmek için metal döner başlıklı bir aparatı mevcut. Yağlı olmaması büyük artı çünkü yatmadan önce yüzünüze sürmeniz tavsiye ediliyor. Bu yönden artısı büyük bence. Ürün fiyatı 7.50 TL (indirimli 4.50 TL)


(Ürün ambalajına bakıyoruz. Fransa'dan ithal edildiği görülüyor. Zaten L'action fransız menşeili bir marka. Geri dönüşüm ve 12M işareti burada da mevcut.)

Bu ürünü ablam için aldım. Uzun zamandır makyajını temizlemek için Golden Rose'un temizleme mendillerini kullanıyordu. Ama son aldığı ürünler artık göz yakmaya başlayınca bende bir araştırma yaptım. Genel kanı Neutrogena temizleme mendillerini piyasadaki ürünler arasında bir adım önde olduğu yönünde. Ablamda bir haftadır kullanıyor. Gayet memnun gözlerinde yakma yapmadı ve göz makyajını çıkarmada oldukça başarılı. Ürün fiyatı 14.50 TL (indirimli 7,25 TL)


(Ürün ambalajına bakıyoruz. Geri gönüşüm işareti mevcut, son kullanma tarihi ambalaj üzerine firma tarafından basılmış. Ambalajın tuvalete atılmaması çöpe atılması yönünde uyarı işaretleri mevcut. Burada P1 dönüşüm damgaları mevcut. Anlamı polietilen -plastik ambalaj malzemesi- malzemeden üretildiğini gösterir.)

Vaseline ürünlerine bayılıyorum. Hele o kakao kokulusu yedim yiyeceğim :) Çok lezzetli kokuyor. Son zamanlarda evde biriken nemlendiricilere asıldım. İki kutu kapağı açılmış ürün bitip çöpe gitti. Şimdi Arko meyve aromalı nemlendirici bitirmeye çabalıyorum. Bittiği an bu iki harika Vaseline ürününe saldıracağım. Kesinlikle şahane kokuyorlar ve fiyat performans oranları oldukça yüksek. Aldıkça alacağım sanırım :) Ürün fiyatı ikisinin de 12 TL (indirimli 6 TL)


(Ürün ambalajına bakıyoruz. Fotoğrafını çekmemişim ama kendim baktım geri dönüşüm işareti mevcut. Son kullanma tarihi firma tarafından basılmış. LDPE 4 damgası var. Anlamı düşük yoğunluklu polietilen malzemeden imal edilmiş)

Benim Garnier kozmetik alışverişim detaylı olarak böyleydi. Genelde memnun olacağım, hayal kırıklığına uğrama ihtimalim düşük olan ürün ve markaları tercih ettim. Etkileri zamanla ortaya çıkacak ürünler de mevcut. Büyük ihtimalle bu ürünlerin etkilerini belirten bir yazı yazmayacağım. Üşenirim ben biliyorum. Sormak isterseniz buradan sorun ben cevap veririm :) Alışverişim eğer gerçek fiyatlarıyla alsaydım 140 TL tutacaktı. Bayram indirimiyle 78,28 TL tuttu. Umarım bu şekilde olan indirimler devam eder. 


Bir uyarım da bu indirimli alışveriş düzenleyen yerlerden alışveriş yapanlara. Ben Garnier yada Watson'dan alışveriş yaparım genelde oralarda rastlamadım ama bazı uyanık satıcılar son kullanma tarihi yakın olan ürünleri bu şekilde elden çıkarma yoluna gidiyormuş. Genelleme yapmak olmaz ama siz yine de aldığınız ürünün son kullanma tarihine bakmayı ihmal etmeyiniz. Yukarıda damgaların ne anlama geldiğini o sebeple yazdım. Belki bilmeyeniniz vardır. Çoğu kozmetikte son kullanma tarihi yazmaz. Çünkü kapak açıldıktan ve havayla temas olduktan sonra son tüketim tarihi işlemeye başlar. Böyle ürünlerde ambalaja 12M 24M 6M işaretleri basılır. Diğerlerinde son tüketim tarihi mevcuttur zaten. Siz yine de dikkatli olun.

Kozmetik alışverişi her ne kadar kendimizi güzelleştirmek için yapılıyor olsa da bu şekilde indirimli olanlar keselerimizi de güzelleştiriyor. Umarım böyle indirimler sık sık yapılır. Biz de denemek istediğimiz ürünleri alma fırsatı buluruz. Güzel günler bizim olsun :))

1 yorum:

  1. Vermiş olduğun bilgilerden dolayı teşekkür ederiz. :) Bilinçli bir alışveriş olmuş. Epey bir süre yeter bu ürünler. Ahh çok güzel kozmetik alışveri yapmak da kullanmaya üşeniyorum ben biliyorsun :) Sen olsan yanımda zorla kullanırdım. Bak bu tüy azaltıcı ürün neyse dene onu bir işe yararsa bende alayım. İyi günlerde kullan inşallah.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...