15 Şubat 2012 Çarşamba

Kollarımdaki Yabancı ~ Tracy Anne Warren

Şu yazımda bahsettiğim kitaplardan ilkini bitirdim. Koridor Yayınları tarafından yayınlanan kitapların en sevdiğim özelliği diğer yayınevleri gibi saçma kapaklar seçmemesi. En azından kitabın içindeki konu ve karakterlere uygun tasarımlar tercih ediyorlar. Okuduğum kitapta hem kapak hem de konu bakımından ilginç olduğundan ilk tercihim oldu.
Roman Koridor Yayınları Tarafından 2011 yılında Kollarımdaki Yabancı ismiyle yukarıdaki kapakla raflarda yerini aldı. Yazar Tracy Anne Warren tarafından Mart 2006'da The Husband Trap (Koca Tuzağı) ismiyle aşağıdaki kapakla yayınlandı. Gördüğünüz gibi kapak değişse bile kapağın üzerinde yazan yazılara kadar aslına sadık kalınıyor.Romanın Konusu

Violet Brantford hayatı boyunca kendini hep Raeburn Dükü Adrian Winter'ın arzulu kollarında hayal etmiştir. Oysaki Dük, Violet'in şen şakrak, toplum önünde daha gösterişli tıpatıp ikizi Jeannette ile evlilik hazırlığı içindedir. Ancak Jeannette düğün törenine yalnızca dakikalar kala hayatını dükle birleştirme kararından vazgeçer. Dudu dilli Violet çok geçmeden kendini beyazlar içinde bulur; kardeşinin yerini almıştır. Kısa sürede cemiyet içinde parmakla gösterilen bir hanımefendi olan Violet hayal bile edemeyeceği fantezileri yaşarken gerçek kimliğini bir sır gibi saklamaya devam eder.

Adrian ise kendi düşüncesine göre ne yaptığının farkındadır. Her ne kadar Jeannette bencil ve aklı havada olsa da Winter ismini taşıyacak mükemmel bir eş görüntüsü çizmektedir. Fakat dünyalar tatlısı masum eşi onu her defasında şaşırtmakta ve mantık evliliğine dair beklentilerini kökünden değiştirmektedir. Planda yokken Dük'ün içine tarifsiz bir aşk ateşi düşer.


Romanı yorumlamaya gelince. Birbirine tıpatıp benzeyen ikiz kardeşler Violet ve Rose'un oyunları en başta beni sinir etse de sonra şunu düşündüm. Aşk için neleri göze alabilirsin ve sınırını  çizebilir misin? İşte kitabımızın bayan karakteri Violet aşk için herşeyi göze alabilecek kadar gözü kararmış durumda. 

İkiz kardeş Rose ise bencillikte sınır tanımayan, şımartılmış ve istediğini zahmete girmeden elde etmeye alışmış biri. Bu sebeple onun için istediğini elde etmek daha önemli. Düğünden birkaç saat önce evlenmekten cayınca hem kendini hemde kardeşini kaderin bilinmez kollarına atıyor.

Erkek karakterimiz Adrian ise bir dük. Başarılı, yakışıklı ve mevki sahibi. İstediği şey güzel ve hoş görünen, toplum içerisinde ona yakışacak, mutlu etmese bile en azından ona katkı sağlayacak biriyle evlenmeyi tercih ediyor. Bu yüzden de ikizlerden içine kapanık iki üç kelime edemeyen Violet yerine Rose'u tercih ediyor.

Yada o öyle zannediyor. Aslında kitap hakkında daha çok şey yazmak istiyorum ama fark ettiğiniz üzere fazla detaya girmeyi sevmiyorum ben. Bu yüzden kitabın güzel ve kafa yormayan, duygulara ve hislere hitap eden, güzel bir kurgu ve karakterler etrafında ilerleyen bir kitap olduğunu bilmeniz yeter. Bu kadar güzel özellikleri bir arada içeren kitabı okumanızı da tavsiye etmek düşer bana :)  

Kitap hakkında araştırma yaparken, bu romanın üç kitaptan oluşan serinin birinci kitabı olduğunu farkettim. Yayınevi tarafından devamı yayınlandımı acaba diye kontrol edince Şubat ayında diğer ikiz Jeannette Rose'un hikayesinin anlatıldığı Gül ve Diken isimli kitabın raflarda yer aldığını öğrendim. Fiyatı düştüğünde alıncak kitaplar listeme çoktan ekledim bile :)


Puan: 10 / 8

2 yorum:

 1. Çok ilgimi çekti cidden (: Çok güzel anlatmıssın ellerine sağlık, iyi bloglamalar nefertiti ;) (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim. Mümkün olduğunca objektif olmaya çalışıyorum. Eee yorumuna cevap verdiğime göre bloguna iade-i ziyaret yapayım şimdi :)

   Edit:Blogunda kelime doğrulama kısmı sorunlu olduğundan yorum bırakamıyorum.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...