15 Temmuz 2013 Pazartesi

Diana Gabaldon'un 'Yabancı' Serisi Dizi OluyorStarz’dan Yeni Dizi: BATTLESTAR GALACTICA Yapımcısı
Ronald D. Moore’dan OUTLANDER

Birkaç sene önce Battlestar Galactica yapımcısı Ronald D. Moore’un yayınlanan bir dizisi vardı ama şimdi televizyonda bir değil iki dizinin arkasında olacak. Moore Syfy dizisi Helix’in idari yapımcılığını yapacak ve ayrıca Starz Moore’un Diana Gabaldon’un kitap serisi Outlander’ın uyarlamasını da sipariş etti. Aşk, bilim kurgu, tarih ve maceranın tek bir hikayede buluşması olarak tanımlanan Outlander’da 1945 yılında yaşayan ve evli bir savaş hemşiresinin hikayesi anlatılıyor. Bu hemşire dizide gizemli bir şekilde 1743 yılına yolculuk ediyor ve orada romantik ve genç bir İskoç savaşçıyla evlenmek zorunda kalıyor.
16 bölümlük ilk sezonun çekimleri bu sonbaharda İskoçya’da başlayacak, dizi ise Starz kanalında gelecek sene yayınlanacak. Moore diziyi kendisi yazacak ve Jim Kohlberg ile idari yapımcılığını üstlenecek. Gabaldon’un kitap dizisinde toplan yedi kitap var, sekizincisi ise bu senenin sonlarına doğru yayınlanacak. Yani Moore kaynak sıkıntısı çekmeyecek. Starz bu dönem dizisinden umutlu görünüyor. Zaten Da Vinci’s Demons’a da ikinci sezon onayı verdi ve gündeminde korsan dizisi Black Sails ve mini dizi The White Queen de var.

İşte basın açıklaması:
Beverly Hills, California, 25 Haziran 2013 – Starz CEO’su Chris Albrecht bugün Starz’ın “Outlander” isimli diziye yeşil ışık yakmak için Sony Pictures Television ile ortaklık yapacağını açıkladı. Outlander Diana Gabaldon’un uluslararası en çok satanlar listesine giren kitabından uyarlanan orijinal bir dizidir. Kanal 16 bölüm sipariş etti. Çekimler bu sonbaharda İskoçya’da, dizi 2014 yılında kanalda yayın hayatına başlayacak.
Outlander dizi uyarlaması Ronald D. Moore tarafından kaleme alınacak. Moore “Battlestar Galactica”daki çalışmalarıyla tanınıyor. Ronald D. Moore ve Jim Kohlberg, Tall Ship Productions, Story Mining ve Supply Company, Left Bank Productions ve Sony Pictures Television’ın katkılarıyla Outlander’ın idari yapımcılığını üstlenecek.
Starz CEO’su Chris Albrecht şunları söyledi: “Outlander’ı Starz’a gelecek sene getireceğimiz için çok heyecanlıyız. Diana inanılmaz derecede ilgi çekici bir kadın kahraman yaratıp onu karmaşık bir dünyaya ve zamana yerleştirdi. Kitaplar tarih, ruhsallık, aşk, onur, zaman yolculuğu, cinsellik ve savaş mozaiği. Bizi yönlendiren Diana’nın hikayeleri ve Ron’un ustalığıyla, Claire ve Jaime’yi dünya üzerindeki milyonlarca kitap hayranı karşısında hayata geçireceğiz.”
Moore ise, “Bu kitapları hayata geçirme fırsatı bulduğum için çok heyecanlıyım. Diana zengin ve karmaşık bir dünya yaratıp o dünyayı merak uyandıran karakterlerle doldurdu. Bence Starz bu hikaye için harika bir yer. Bence ortaya bu kitapların milyonlarca hayranının seveceği ve Outlander olarak kabul edeceği bir şey çıkaracağız,” dedi.
Diana Gabaldon’un yedi kitaplık serisi 20 milyondan fazla sattı ve New York Times’ın en çok satanlar listesinde altı kez yer aldı. Outlander serisinin sekizinci kitabı 2013 sonbaharında piyasaya çıkacak.
Outlander dizisi tek bir görkemli hikaye içerisinde hem aşkı, hem bilim kurguyu, hem tarihi hem de macerayı bir araya getiriyor. Seride 1945 yılında evli bir savaş hemşiresi olan Claire Randall’ın tuhaf bir şekilde 1743 yılına gitmesi ve orada tehdit altında olduğu bir dünyaya savrulması anlatılıyor. Claire romantik bir genç İskoç savaşçı Jaime Fraser ile evlenmek zorunda kalıyor. Aralarında başlayan tutkulu aşk Claire’in kalbini birbirinden uzak iki dünyada yaşayan iki farklı adam için parçalıyor.

Yazar: Adam Chitwood

Çeviri: Nisan Benzergil

Yukarıdaki kısımı divxplanet'ten aynen kopyaladım. Dizinin oyuncu seçimleri itinalı bir şekilde yapılıyor. Jamie Fraser rolu için 1980 İskoçya doğumlu Sam Heugan seçilmiş. Ben daha önce izlediğimi hatırlamıyorum ama rol için İskoçyalı bir aktörün seçilmesi güzel olmuş bence :)Dizi başlamadan kitapları mutlaka okumam gerek diyorsanız sıralama aşağıdaki gibi. Ben 1-2 ve 3. kitapları okudum. Diğer kitapları alamadım daha çünkü çok pahalı :/ Ama madem dizisi geliyor alıp okumak farz oldu artık. Kitaplar Türkiye'de Epsilon Yayınevi tarafından çıkarılıyor. Heyecanla hem diziyi hemde kitapları bekliyorum. 

1- Yabancı / Outlander
2- Kehribardaki Yusufçuk / Dragonfly In Amber
3- Yolcu / Voyager
4- Güz Davulları (1) - (2) / Drums Of Autumn
5- Ateşin Çağrıs (1) - (2) / The Fiery Cross
6- A Breath Of Snow And Ashes
7- An Echo In The Bone
8 - Written In My Own Heart’s Blood - sekizinci kitap 2013 sonbaharında piyasaya çıkacak.


Ben fırsat buldukça güncellemeye çalışacağım ama siz dizi hakkında gelişmeleri takip etmek için aşağıdaki linkleride takip edebilirsiniz.

Outlander IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt3006802/
Outlander Ekşi Sayfası: http://eksisozluk.com/outlander--265371

Sevdiğimiz kitapların dizilere filmlere çevrildiği nice haberler almak dileğiyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...